Tajemná historie. Přírodní bohatství. Památné stavby.
Vítejte na stránkach obce Dešná u Zlína
Historie
Obyvatelé
Sportovní vyžití
Turistické vyžití

Současnost

2Q==

STATISTICKÉ ÚDAJE

Počet částí: 1

Katastrální výměra: 216 ha

Nadmořská výška: 360 m n.m.

Počet obyvatel: 201 (k 1.1.2024)

Průměrný věk: 42,5

Pošta: ne

Zdravotnické zařízení: ne

Policie: ne

Škola: ne

Vodovod: ano

Plynofikace: ano

Kanalizace (ČOV): částečné odkanalizování


Obec Dešná sousedí s obcí Neubuz a Všemina. V obci se nachází Obecní úřad, který byl postaven v roce 2001 – 2002. V jeho prostorách je zasedací místnost, kancelář starosty, místostarosty a účetní. Obecní úřad poskytuje občanům služku Czech Point. Dále se zde nachází i místní knihovna, která poskytuje občanům kromě výpůjčních služeb i veřejný přístup na internet. Zdravotní středisko a pošta se nachází ve Slušovicích vzdálených 4 km od Dešné. V obci jsou dvě autobusové zastávky, dopravní obslužnost na trase Zlín – Všemina zajišťuje firma ARRIVA autobusy a.s. Děti z obce se učí ve školách ZŠ a MŠ Všemina, ZŠ Neubuz a ZŠ a MŠ Slušovice. Stravování a ubytování je možné v letních měsících přímo v obci v hezkém prostředí kempu Dešná. Okolí je vhodné zvláště pro cykloturistiku.

Obec je plně plynofikována a úplný je také vodovodní řád ve správě VaK Zlín. Zdrojem vodovodního systému je napojení na vodovod Syrákov z vodní nádrže Karolinka. Část obce je odkanalizována na ČOV v kempu Dešná, zbytek  má vlastní septiky nebo domovní čistírny odpadních vod. Dešná je napojena na nadřazenou síť VVN a VN. V obci je vybudováno veřejné osvětlení v délce asi 1,5 km s úspornými LED svítidly řízenými fotobuňkou. Dešná má síť veřejného rozhlasu jako prostředek k informování obyvatelstva.

 V obci se nachází sportovní hřiště s technickým zázemím v podobě sestavy buněk, které jsou vybaveny kuchyňkou a sociálním zařízením s možností využití na různé kulturní a společenské akce. Venkovní posezení je možné za každého počasí, neboť zpevněné ploch jsou zastřeše­ny. Součástí areálu je také venkovní udírna a dětské hřiště.

V lokalitě Na kopci stojí památný dřevěný kříž. Jeho poloha byla zvolena záměrně na vyvýšeném místě tak, aby byl vnímatelný nejen z dálkových z dálkových pohledů, čehož je dosaženo hmotou lípy. Tento kříž se nachází v symbolickém uzlu a uvozoval rovněž vstup do území z Všeminy. Jeho přítomnost posilovala identitu obyvatel obce s místem a dodávala duchovní rozměr.

U příležitosti výročí 650 let od první písemné zmínky o naší obce vznikla za podpory Ministerstva kultury publikace Dešná – zlatý šíp nad Všeminkou, která souhrnně mapuje historii a vývoj obce až po současnost.


Úřední hodiny

Pondělí 17:00 – 19:00 – starosta, místostarosta, účetní
Středa 10:00 – 12:00 – účetní
Čtvrtek 17:00 – 19:00 – starosta, místostarosta

  Prosím čekejte...